spotreba s tempomatom

Erin01_47
SEAT Admin
SEAT Admin
Dátum registrácie: 27 Nov 2008, 21:46
Auto: Ibiza 6l ('02-'08)
Pohlavie: Žena
Okres: KE - Košice

Re: spotreba s tempomatom

Príspevok od užívateľa Erin01_47 » 25 Sep 2009, 09:47

moja skusenost: s tempomatom mam nizsiu spotrebu.

Bezne ale jazdim skor tesne pripadne aj viac nad limitom rychlosti a mam tazsiu nohu ako by obcas bolo vhodne :rol:
Takze u mna tempomat funguje aj ako bezpecnostna poistka proti pokutam.
Nastavim stabilnu rychlost a nestaram sa.
Pri jazde na spotrebu sa da samozrejme ako pises dosiahnut nizsia ako s tempomatom
ale to uz je potrebne vyuzivat presne moznosti profilu cesty a viac sa sustredovat na rychlost.
/stupania, klesania, zotrvacnost, dojazdy atd.../ tempomat to nema sancu odhadnut.

Takze ano v reale vseobecne je s tempomatom o nieco vyssia spotreba.

x krat sa ale stane ze s nohou na plyne dlhodobo neudrzis rovanku rychlost a ides o nieco rychlejsie pripadne pomalsie ako by sa dalo.

Nie je vhodne sa ani stat otrokom sledovania tachometra ako to robia niektori.
Viac sa potom sustredia na rychlost a menej sleduju premavku okolo seba.
Preto si myslim, ze jazda s tempomatom ma aj bezpecnostnu vyhodu.

Užívateľov profilový obrázok
blesk
Člen SEAT Fórum lvl. 4
Člen SEAT Fórum lvl. 4
Dátum registrácie: 08 Sep 2009, 16:19
Auto: Srdcom SEAT, ale...
Pohlavie: Muž
Okres: BA - Bratislava

Príspevok od užívateľa blesk » 25 Sep 2009, 09:49

uz to tu padlo: zavisi ako velmi ma vodic "ocelovu" nohu a velmi silno od profilu trate. Dialnice u nas moze byt ze s tempomatom bude aj menej, ale dialnica v Alpach (vlastna skusenost) je to skor naopak, nebudem predsa drtit silou mocou 150 do tucneho stupania ked potom z kopca sa mi to rozbehne aj tak na 180, radsej to necham "ocelovou" nohou klesnut na 120-130 a z kopca to potom dozenie zas vyssie.
ex black Cupra R 225hp, 10/2003
moje ex auto: http://www.seatclubslovakia.com/viewtop ... 598#p63598" onclick="window.open(this.href);return false;

teraz: RWD mania

Luket
Člen SEAT Fórum lvl.1
Člen SEAT Fórum lvl.1
Dátum registrácie: 29 Jún 2009, 21:52
Auto: Altea ('04-)

Príspevok od užívateľa Luket » 11 Okt 2009, 21:26

tempomat je nenahraditeľna vec hlavne pri dlhych cestach :)

nechapem preco tu niekto rieši spotrebu či je nižšia o 0,5l, jasne že ked niečo riadi elektronika tak sa znižuje spotreba však je nemožne napr. pri ceste 300 km ist stale 130km...
Seat Altea 1.6 benzin 2004, farba červena

NiceSoft
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Dátum registrácie: 30 Júl 2009, 08:07
Auto: Ibiza 6l ('02-'08)

Príspevok od užívateľa NiceSoft » 10 Dec 2009, 07:45

Ja mam s tempomatom urcite nizsiu spotrebu. To, co tu bolo pisane o vyssej spotrebe moze byt pravda, ale predsa sa neda porovnavat 20t nakladiak s osobakom, lebo ten nakladiak aj dole malym kopcom vie nabrat vyssiu rychlost...
Faktom ale je, ze nohou neudrzis konstantnu rychlost (nerovnosti na vozovke, chvilkove naciahnutie sa k radiu a ine drobne vyrusenia a noha sa mierne hybe). No a auto ma najvacsiu spotrebu prave pri zrychlovani, najnizsiu pri udrziavani konstantnej rychlosti.
Dokonca to bolo aj niekde medzi radami na znizenie spotreby. Druha vec je, ze aj s tempomatom sa da sledovat okolie... Ked vidim, ze predomnou niekto spomaluje, tak vypnem tempomat alebo vyradim (cim sa tiez vypne tempomat) a auto spomaluje, nemusim cakat do poslednej chvile a prudko brzdit.

Berilac

Príspevok od užívateľa Berilac » 10 Dec 2009, 09:29

Druha vec je, ze aj s tempomatom sa da sledovat okolie... Ked vidim, ze predomnou niekto spomaluje, tak vypnem tempomat alebo vyradim (cim sa tiez vypne tempomat) a auto spomaluje, nemusim cakat do poslednej chvile a prudko brzdit.
:OFF-TOPIC: Tak ak vyradujes tak o spotrebe nemozeme hovorit vobec, teda ak mas priame vstrekovanie, pri priamom vstreku sa vypnu trysky vtedy ked das nohu prec z plynoveho pedalu, takze spotreba je vyssia ak vyradis rychlost. Samozrejme ak si uz v nizsich otackach tak je lepsie vyradit :D ale povedzme cestou z kopca radsej zaradim aj vyssi stupen a idem 'zadarmo" . Okrem toho - bezpecnostne hladisko brzdenia motorom je tiez dost vysoke.

Kazdopadne aby som sa vratil k teme :D Ja spotrebu s tempomatom, alebo bez tempomatu neriesim.... moja noha si oddychne a hlavne kym mam nove auto, odhadnut spotrebu je tazke. Predtym na peugeote ale tempomat znizoval spotrebu niekedy aj 1 liter.

Carmagedon
Člen SEAT Fórum lvl. 3
Člen SEAT Fórum lvl. 3
Dátum registrácie: 20 Apr 2009, 11:51
Auto: Mii
Okres: VT - Vranov nad Topľou

Príspevok od užívateľa Carmagedon » 10 Dec 2009, 15:53

U mna v meste s tempomatom jednotnacne nizsia spotreba, na dialnici s roznymi stupaniami a klesaniami o nieco vyssia, predsa len clovek vidi dopredu a vie zasiahnut, medzimesto asi o pol litra nizsia, ale pouzivam ho len ako poistku pre pripad mobilneho radaru (max +10km/h oproti MPR). Len keby SEAT dodaval Tempomaty aj s distance control ako Volvo... Nemusel by som menit predny naraznik. ;)

Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"