Vymena prednych brzd leon 1P

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
halo
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Dátum registrácie: 06 Jún 2009, 00:06
Auto: Leon 1M ('99-'05)
Pohlavie: Muž
Okres: BA - Bratislava

Vymena prednych brzd leon 1P

Príspevok od užívateľa halo » 06 Jan 2010, 21:14

Takze, v prvom rade o co sa jedna :
Jedna sa o vymenu dielov potrebnych k pouzitiu silnejsich brzd . Malo by ist o leony 2005< 1P 1.6i a 1.9TDI (ale riesit brzdy ma asi vyznam len pre tdi) s brzdami rozmeru 280x22mm. Problem s tymito autami je ze od vyroby maju na otoci (tehlici) aj drziak brzdovych platniciek, ktore neumoznuju zmenu priemeru kotuce -> zvysenie brzdnej sily. Toto je ona problemova zalezitost :
Obrázok Obrázok

Tak a teraz ako na to :
Nazaciatok treba pozhanat par dielov :) Odporucam zdaleka obchadzat SEAT predajne, ak tam teda nemate 70% zlavy.
Dalsia vec, tato vymena suvisi spolu s podvozkom - tlmicmi. Takze ak mate nejaky sportovy podvozok , tak sa s nim mozete rozlucit, lebo ho do novej tehlice nedate. Naopak, ak ho este nemate a planujete ho , odporucam vymenu brzd spojit spolu s vymenou podvozku.

Zoznam dielov :
Tehlica - 1k0 407 255 N a 1k0 407 256 N (prava/lava) Obrázok
(ak by niekto chcel lepsiu tehlicu, tak sa daju kupit z Cupry alebo Audi S3, su magneziove, cize lahsie - nizsia neodpruzena hmotnost, ostatne je rovnake)
Lozisko - 3C0498621 alebo 1T0498621 (vnutorny priemer 27,5mm) Obrázok
Tlmic - :) tlmicov je vela typov, tak nebudem uvadzat konkretne cisla, avsak musi mat priemer !!!! 55mm !!!! (povodne maju len 50mm)

Ostatne diely, ako horne ulozenie tlmica a aj struna moze ostat povodna (ak teda kupujete seriove tlmice), tiez spodny klb na ramene moze ostat povodny (keby ho chcel niekto menit tak tu je cislo 1K0407366/5 , nestoji vela).Abs konektor je tiez rovnaky. Aj "blatniky" , teda krycie plechy kotucov su rovnake az po priemer kotuca 312mm. Poloosy tiez ostavaju. Tisichran na homoklboch sedi s novymi loziskami.

Problem :
Neviem zarucit ci tieto diely sedia aj na 1.6i ci 1.4i pretoze som take auto nerozoberal. Teda, podla ETKY a autokatalogov a roznych for to sedi na 100% ale ja som to fyzicky nerobil, takze...tak.....

Ak to vsetko mame, tak to mozte nahodit. Ja som si to robil sam, vymena oboch stran trvala cca 2,5 hodky , s tym ze auto bolo dvihane na zdvihaku z prislusenstva a naradie bolo z roku pana 1980. Je to jednoducha zalezitost, avsak ludom co sa na to co i len trocha necitia odporucam zverit to nejakemu znamemu s dielnou , popr servisu.

Foto + nieco z montaze :
Najprv zaradime spiatocku, potom dame auto na zdvihak, dame dole koleso. V strede naboja je velky srob, drzi poloos. Odsrobujeme ho. Malo by to ist fest tazko ale mne sa to podarilo odtiahnut to s klucom s 30cm pakou. Ked bude srob asi tak z polovice vysrobovany, dame donho par krat ranu kladivom smerom dnu, tym sa oddeli poloos od naboja. Srob mozeme komplet vysrobovat. Odporucam teraz vyradit rychlost, nech mozeme otacat kotucom.
Teraz dame dole povodne brzdice, tie su prichytene 2 pinmi ktore su schovane pod plastovymi krytkami, ide do nich 7micka imbusovy kluc. Hadicku vyberieme z drziaka na otoci ale zatial ju rozpajat nemusite.
Kotuc drzi jedna Torx skrutka. Odsrobujeme ju a dame dole aj kotuc.
Odpojime konektor abs, s nim opatrne, lubi sa nalomit alebo uplne zlomit.
Odsrobujeme stabilizator na tlmici.
Povolime srob co drzi riadenie a vybuchame ho von s konusoveho sedla.
Odsrobujeme 3 sroby drziace spodny cap ramena. To ide jednoducho.
Teraz mozeme komplet vytiahnut poloos a cele to drzi uz len na 3 sroboch navrchu.
K nim sa dostaneme bud tak ze dame dole stierace a celu tu plastovu cast pred oknom aj s tesnenim , alebo len jednoducho fusersky dame prec jedno tesnenie motoroveho priestoru a nejak sa k tomu proste dostaneme :)
Po ich odskrutkovani vypadne tehlica so vsetkym von, tak si na to dajte bacha.
Kto ide menit seriove tlmice, tak treba rozobrat povodny tlmic, a to tak ze zvrchu tlmica je jedna matica, tu staci dat do prec a ostane vam v ruke cele ulozenie. Tiez si odlozte strunu. A ten zbytok mozte predat :)
Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok
Obrázok

Montaz je v opacnom poradi :)

A teraz k brzdam.V prvom rade treba vediet co chcete, ci to ma byt na blaznenie alebo len chcete ako ja, aby to proste brzdilo. Dalsia vec je , cim vacsi priemer kotuca, tym vacsie kolesa samozrejme treba pouzit :)
Moznosti je potom vela :)
Brzdy z golfu GTI 312mm, brzdy z cupry 345mm, rozne viacpiestikove kity atd.

PS: Tento postup by mal byt rovnaky aj pre auta ako Golf, A3, Octavia....
Naposledy upravil/-a halo v 07 Jan 2010, 14:08, upravené celkom 1 krát.

CiLA

Re: Vymena prednych brzd leon 1P

Príspevok od užívateľa CiLA » 07 Jan 2010, 09:05

"V strede naboja je velky srob, drzi poloos". Tu nastane asi prvy problem pri motorizacii 1.6. Je tam matka nie sroub ak si dobre pamatam ... (Kiez by som sa mylil).
Inac este raz GOOD Work !

tunerko
Člen SEAT Fórum lvl. 5
Člen SEAT Fórum lvl. 5
Dátum registrácie: 27 Okt 2008, 22:13
Auto: Cordoba ('93-'02)

Príspevok od užívateľa tunerko » 07 Jan 2010, 10:22

jj pekna praca :-)
nuž slabe motorizacie to maju tak že to je v kope :-) preto treba isť do silnejšej tam sa meni držiak strmeňa len a maš tam hned priestor 312mm

Inak Cila ma pravdu že pri slabšich mototrizaciach su poloosy šrobovane šrobom a vyžšie už maju matku :cool:
VW Touareg 6.0 W12 rodinné SUV
Seat Cordoba coupe cupra 6k2 1,8T 115kw trošku poladena seria stale v progrese
Seat Leon Supercopa 1M továrenský špeciál
Seat Ibiza 6K1 r.v.99 ->1,9TDi PD ASZ+bižutéria = 229PS/484Nm minulosť
Komplexné autoservisné služby, opravy motorov, podvozkov, bŕzd, čistenie turbín, atď.. servisne prehliadky, Diagnostika VAG 17.8, priprava + zabezpečenie STK+Ek+KO, plnenie a servis klimatizácii, geometria atď.....
Individuálne riešenia výkonnostných a konštrukčných úprav

CiLA

Príspevok od užívateľa CiLA » 07 Jan 2010, 10:59

tunerko nie je to nahodou naopak?

lukky1988
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Dátum registrácie: 19 Feb 2009, 09:59
Auto: Leon 1P ('05-13)
Okres: TN - Trenčín

Príspevok od užívateľa lukky1988 » 07 Jan 2010, 11:49

sorry za vtieranie..ale neviete mi poradit nejaky on-line obchod na przd kotuce a platne??? ale mam zaujem len o vrtane alebo dierovane. a potrebujem ich do 9:00 piatok
Pri veľkých výhrach sú veľké obete
Obrázok

halo
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Dátum registrácie: 06 Jún 2009, 00:06

Príspevok od užívateľa halo » 07 Jan 2010, 14:07

Luky, konkretne ti poradit neviem pretoze okrem originalnych dielov som ziadne ine neskusal. Ale siel by som len do drazkovanych (pisal si sice dierovane alebo vrtane ale myslim ze to bol preklep, ci? )

A tunerko, aj ja som sa uz stretol s matkou . Ale napr Golf 5 GTI 200k ma tiez srob, akurat na tisic hran, Cupra 240k ma tiez srob, Leon FR 170k taky isty srob ako mam ja (100k) , takze ziadne matky .... Rozdiel v tisic hranoch tiez nebol. Jediny rozdiel bol ze maju vacsie homoklby.

Cila, ak chces vediet ci ti to bude pasovat, tak daj dole tu matku co drzi poloos a zmeraj priemer loziska vnutorny (to ide aj bez vybratia poloosy). Ak to bude 27,5 tak mas vyhrane a vsetko bude sediet :) Tak to zistis najjednoduchsie bez nejakeho zloziteho rozobratia...

tunerko
Člen SEAT Fórum lvl. 5
Člen SEAT Fórum lvl. 5
Dátum registrácie: 27 Okt 2008, 22:13
Auto: Cordoba ('93-'02)

Príspevok od užívateľa tunerko » 07 Jan 2010, 14:30

ano ano je to opačne :-)
slabe maju matky šak to mam aj na ibize...
a hrubšie poloosy de su aj ine homokinetaky maju šrobu
aspoň tak to asi byva vačšinou...

kukam a v etke je ku každej poloosy pomaly aj šrob a aj matkas je to asi teda podla motorizacie....
slabe matka silne šrob
VW Touareg 6.0 W12 rodinné SUV
Seat Cordoba coupe cupra 6k2 1,8T 115kw trošku poladena seria stale v progrese
Seat Leon Supercopa 1M továrenský špeciál
Seat Ibiza 6K1 r.v.99 ->1,9TDi PD ASZ+bižutéria = 229PS/484Nm minulosť
Komplexné autoservisné služby, opravy motorov, podvozkov, bŕzd, čistenie turbín, atď.. servisne prehliadky, Diagnostika VAG 17.8, priprava + zabezpečenie STK+Ek+KO, plnenie a servis klimatizácii, geometria atď.....
Individuálne riešenia výkonnostných a konštrukčných úprav

Juri5120
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Dátum registrácie: 25 Dec 2008, 23:09
Okres: MA - Malacky

Príspevok od užívateľa Juri5120 » 09 Jan 2010, 17:21

Halo vyyyborna praca... nieco take som uz dlho zhanal
Moj Seat Leon 1p na PREDAJ...
Terajsie auto BMW 320dT 2011
Obrázok

valecek
Člen SEAT Fórum lvl. 5
Člen SEAT Fórum lvl. 5
Dátum registrácie: 24 Nov 2008, 13:30
Auto: Srdcom SEAT, ale...
Okres: KE - Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa valecek » 09 Jan 2010, 20:33

motorshop.sk ale neviem ci ich budes mat do pondelka:)
EX seat leon top sport, audi A4 B7 3 tdi 4x4 quattro S-line 150 kw update to 176 kw

CiLA

Príspevok od užívateľa CiLA » 06 Jún 2010, 17:58

trocha off topic ale stoji zato, dufam, ze ma Peto nezabije ...! Musim to lepsie odfotit koleso je 19" a na cele koleso je brzdovy kotuc ... To viac nepotrebuje komentar!

Obrázok

Napísať odpoveď

Návrat na "Motor"