Rosenie okien

Užívateľov profilový obrázok
palladin
Registrovaný člen SEAT Fórum
Dátum registrácie: 27 Okt 2012, 17:45
Auto: Ibiza 6k ('93-'02)
Pohlavie: Muž
Okres: PD - Prievidza

Rosenie okien

Príspevok od užívateľa palladin » 28 Dec 2012, 20:29

Zdravím všetkých,
mám jeden veľký problém s rosením okien zvnútra. Jazdíme len mesto, ale som až nemilo prekvapený ako sa toto auto rosí.
Divnejšie je to o to, že nemusí byť ani voda/sneh/ na rohožiach.
Filter nebol starý, keďže to nie je veľká položka dnes som ho vymenil znova, aby som mal istotu.
Auto stálo odvčeta, malo čisté okná, vymenil som filter a odskúšal ventilátor 30 sek. Na moje prekvapenie cca po 2 hodinách malo auto zarosené predné sklo.
Horšie je to, že ani klíma nepomáha (neviem či sa spustí pri takej zime) aby sa okná vysušili.

Peto4444
Člen SEAT Fórum lvl. 3
Člen SEAT Fórum lvl. 3
Dátum registrácie: 08 Aug 2011, 21:20
Auto: Leon 1P ('05-13)
Okres: TO - Topoľčany

Re: Rosenie okien

Príspevok od užívateľa Peto4444 » 28 Dec 2012, 20:48

neutieras skla novinami nahodou? Ja sa len pytam nemusi to byt tym budem rad ak mi to niekto vyvratite že za to nemožu noviny :)
Seat Leon 2,0 TDI 204PS 408Nm
Skoda Octavia 2 RS 3OO PS
Meranie výkonu na valcovej skúšobni,chiptuning,diagnostika,opravy teplých štartov,egr off,dpf off, 0908 555 590

palladin

Príspevok od užívateľa palladin » 29 Dec 2012, 09:07

Auto máme cca 2 mesiace, ešte som neutieral zvnútra...
Na druhom aute som noviny nepoužíval a ak sa zarosilo tak len keď stála voda na rohožiach.
Niekde na fóre som čítal niečo podobné u Golfu 4 a malo to súvis s odvetraním vozidla. To by vysvetľovalo to rosenie zadného okna, zdá sa mi že mriežky v kufri nemajú taký "prísun" vzduchu.

Ešte vyskúšam jednu vec - po jazde nebudem chladiť sklá vyfúkaním studeným vzduchom, ale po vypnutí motora prepnem na studený vzduch, aby nešiel cez radiátor ale na priamo. Možno rozohriaty radiátor spôsobuje to, že sa na ňom zráža voda a potom sa odparuje na predné sklo, auto stojí a neodvádza vzduch mimo.Napadlo ma, že niekedy som mal vodu vyzrážanú aj pod úrovňou stieračov, alebo sa rosila aj prístrojovnka.

Erin01_47
SEAT Admin
SEAT Admin
Dátum registrácie: 27 Nov 2008, 21:46
Auto: Ibiza 6l ('02-'08)
Pohlavie: Žena
Okres: KE - Košice

Príspevok od užívateľa Erin01_47 » 29 Dec 2012, 10:26

o roseni okien pripadne namraze zvnutra /ked je nizsia vonkajsia teplota/ je tu viac vlakien

vseobecne pre zopakovanie:
- kontrola/vymena peloveho filtra ci nie je zaneseny
- pouzivat v zime skor gumene rohoze nie koberceky /drzi sa v nich vlhkost/
- oklepavat nohy od snehu /pasazieri to velakrat ignoruju/
- kontrola ci niekde nezateka do kabiny /
- vyvetrat pred opustenim vozidla resp. "neprehrievat" interier
- pokial je vysoka vlhkost /dlhsie prsi/ aj tak bude problem s vlhkostou

vidim ale, ze vacsinu si skusil a nepomohlo. skontroluj este ci niekde nezateka /koberec je mokry/

U mna dost pomohlo chvilu pred cielom prepnut ventilaciu len na studeny vzduch,
ventilator naplno smerom na sklo a kabinu a nechat to takto az do ciela zapnute.
Po zastaveni vozidla nastavit prudenie vzduchu zo skla na smer len dole na nohy.
Ventilaciu nechat nastavenu len na studeny vzduch /vonkajsi/, pocut ako sa otvori klapka.

a priebezne ked je na rohoziach voda tak ju vyliat, pripadne novinami odsat vodu a potom ich vyhodit.

palladin

Príspevok od užívateľa palladin » 29 Dec 2012, 12:57

Napadlo ma ešte dať na okná deflektory a nechať jemne pootvorené 5-7 mm.
Vyskúšam aj o otočenie vzduchu na nohy.

misoovk
Člen SEAT Fórum lvl. 3
Člen SEAT Fórum lvl. 3
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 13:12
Auto: Ibiza 6l ('02-'08)
Okres: VK - Veľký Krtíš
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa misoovk » 29 Dec 2012, 16:51

ak nehas pootvorene okna na 90% ti ta vlhkost zamrzne

palladin

Príspevok od užívateľa palladin » 06 Jan 2013, 19:16

Zaujímavý článok:
Trochu nás otravovalo zahmlievanie bočných okien. Jasné, von bolo mokro a z topánok nám na koberčeky stekali prúdy vody. Pri štyroch osobách na palube to znamená poriadnu dávku vnútornej vlhkosti, no pri ostatných autách stačí zapnúť kúrenie, ventilátor nastaviť do prvej polohy a opar z okien zmizne. Tu nie, suché bolo len čelné sklo, zatiaľ čo bočné okná ostávali nepriehľadné. Nepomohol ani pokus so zapnutím klimatizácie, jediným riešením tak bolo zníženie teploty vzduchu a trvalé zapnutie ventilátora na vyššiu rýchlosť. V podstate nám to nijak nevadilo, no zarazilo nás, koľko úsilia musel ventilátor vynaložiť, aby vzduch plný vlhkosti z kabíny nakoniec vytlačil. Možno to súviselo s plným kufrom, už prvé Octavie boli totiž známe tým, že batožina natlačená ich v kufri rada upchávala odvetrávacie otvory a kabína prestávala „dýchať“. Či je to aj prípad Rapidu, netušíme, no bočné okná sa nám v ňom zahmlievali aj pri jazde s poloprázdnym kufrom.

že by súdruhovia urobili koncernovú chybu... hmm

http://auto.pravda.sk/testy/clanok/1958 ... na-istotu/" onclick="window.open(this.href);return false;

Crazy.a
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Dátum registrácie: 01 Nov 2012, 15:23
Okres: BA - Bratislava

Príspevok od užívateľa Crazy.a » 06 Jan 2013, 20:14

palladin napísal:Napadlo ma ešte dať na okná deflektory a nechať jemne pootvorené 5-7 mm.
Vyskúšam aj o otočenie vzduchu na nohy.
Neviem ako to je u vas ale kebyze to skusis v bratislave tak by si podla mna onedlho prisiel nielen o tie deflektory... :D

allsheFR
Člen SEAT Fórum lvl. 5
Člen SEAT Fórum lvl. 5
Dátum registrácie: 23 Sep 2009, 14:16
Auto: Nemam SEAT, som votrelec...
Okres: DE - Nemecko
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa allsheFR » 07 Jan 2013, 10:55

to ze nemas vodu na gumenych rohoziach, neznamena ze ju nemas napriklad v dverach, alebo v koberci pod rohozami a tak podobne. auto treba poriadne vyvetrat a vysusit, a zistit pricinu - ci niekde napriklad nieco nezateka atd.
Obrázok

palladin

Príspevok od užívateľa palladin » 05 Feb 2013, 20:49

Mám jednu otázku:
Ako je to s odvetraním auta - kadiaľ idú vetracie kanály? V kufri pod platom som videl mriežky ale neviem kde sú vetráky, nad zadnými kolesami?
Dnes som pozrel, že mám zarosené steny okolo rezervy v kufri.
Môže mať vplyv aj to že mám plastovú vaničku v kufri?
Mne to príde ako keby sa dobre neodvetralo auto a hlavne cez nasávanie sa dostáva vlhkosť. Niekedy mám orosené sklo pod úrovňou výduchu na sklo.
Ešte jedna vec, na aute sa na jeseň menilo čelné sklo, jedine že by tam niečo dovrzali...

Inak som mal podozrenie na problémy s ventiláciou, až neskôr som zistil, že po zaradení spiatočky sa zapne recirkulácia vzduchu...

300supersprint
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Dátum registrácie: 05 Dec 2012, 20:12
Auto: Leon 1M ('99-'05)
Okres: LV - Levice

Príspevok od užívateľa 300supersprint » 05 Feb 2013, 20:59

Jednoznačne je to spôsobené nadmernou vlhkosťou v aute...Ako spomínali všetci môže tam byť peľový filter zanesený čo je najčastejšie potom to isté skontroluj či ti nezateká do auta niekade bo je to bežne mne to raz cez zadne dvere tieklo dnu...potom tie rohože to je problém v zime ...ale čo ja viem tak podobný problém mal aj jeden známy že okná sa mu rosili stále či už auto stálo alebo išlo...jemu sa pokazila klapka ktorá zabezpečuje vnútorný obeh vzduchu v aute čiže točilo ten istý vzduch stále v aute ...aj keď to mal akože vypnuté ...čiže problém môže byť aj tam...
Ale skús poriadne odmasniť okná vysušiť poriadne auto a potom zistíš čo ďalej...
SEAT LEON 1.9 TDi 77 kW r.v. 2008
http://www.seatclubslovakia.com/viewtop ... 75&t=13357" onclick="window.open(this.href);return false;

palladin

Príspevok od užívateľa palladin » 05 Feb 2013, 22:17

Nemám garáž a vonku sa blbo robí...
Do servisu to nechcem dávať, stačí čo som tam nechal za domontovanie toho čo je v normálnom aute bežné (stropovky a svetlo v priehradke).
Inak musím povedať, že aj keď autíčko je celkom milé som veľmi sklamaný, pretože som nečakal, že budem musieť riešiť takéto problémy.

Tá recirkulácia vzduchu vyzerá byť v poriadku - počuť pekne ako sa klapka zatvára a vzduch nasáva od spolujazdcových nôh a potom zasa ako sa otvára a vzduch prúdi normálne.
Tie dvere - to mám rozobrať či čo?

300supersprint
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Dátum registrácie: 05 Dec 2012, 20:12
Auto: Leon 1M ('99-'05)
Okres: LV - Levice

Príspevok od užívateľa 300supersprint » 05 Feb 2013, 22:24

tak keď klapka funguje tak e dobre ...nie nie nemusis rozoberať ...mne to tieklo na inom aute dnuka ako na seate a tam to silo popri tesneni dveri dole a tam to pretekalo na spodnu rohož... to zistis aj tak ekd prsi ze to tam bdues mat hned mokre...na podlahe ...ja som to mal na zadnych dverach tak som to zistil rychlo ty to skus pozriet či ti netecie tade niekade dnu ...porpi dverach enjakych musis hladat mokre miesto v aute... co je priblem ked bezne rohoze v aute v zime su mokre... potom ešte može byť jedna možnosť neviem ako máš rozmiestnené kanáliky na odtekanie vody z okien myslim pred celným sklom pri kapute auta skus pozret ci tie nemas zapchane ...lebo pri niektorych typoch áut bolo bežne že sa zapchali a voda si našla cestu priamo do auta ...dnu ...mám kamaráta ktorému sa stalo toto a rano ked dosiel do auta mal v aute doslova jazierka p dvere auta coz nebolo moc prijemne ...ale ako skusenost mu to pomohlo ze ich ma cistit ...
a hlavu si s tým nerob problémy su na to aby sa riesili ...ja som mal porblem s ostrekovacmi a rozobral som pol auta a bola to mala blbost v poistnej skrinke ...tiez som prehladal vsetko mozne a bolo to len toto...
SEAT LEON 1.9 TDi 77 kW r.v. 2008
http://www.seatclubslovakia.com/viewtop ... 75&t=13357" onclick="window.open(this.href);return false;

downhill666
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Člen SEAT Fórum lvl. 2
Dátum registrácie: 03 Nov 2012, 16:50
Auto: Inca ('95-'03)
Okres: VT - Vranov nad Topľou

Príspevok od užívateľa downhill666 » 06 Feb 2013, 10:50

ja som dnes asi natom tak ze pod zadnym kobercom mam 4cm ladu :D musim dat zistit kde to zateka sakra ...
Seat leon 1m sport 1.9 TDI 110 kw facelift cupra r kawasaki green

palladin

Príspevok od užívateľa palladin » 06 Feb 2013, 11:41

Nuž španielom je u nás zima. Predsa sangria nie je borovička ;)
Alebo že ny sa chodili schladiť???
Ty si môžeš dať aspoň niečo vychladiť na ten ľad a ja čo, jedine že studená sauna...

Napísať odpoveď

Návrat na "Karoséria"